Kariauju su tuo, ką išdavė, arba ko trūksta iki pilnos laimės

Atskaitos taškas

Kažkada gūdžiais 2001 m . einant bazinį kario kursą Mokomajame pulke ir turint tik ALICE gear styliaus diržą su petnešomis bei standartinį AKM dėtuvių maišelį su pavydu žiūrėjome į geležiakus, kurie jau turėjo britų pavyzdžio webingą.

Pamenu po bazinio kurso pačiam patapus geležiaku nuolat reguliuodavausi webingą vis eksperimentuodamas ir bandydamas pasidaryt kuo patogesnį ir efektyvesnį. Po kelių metų besiruošiant pirmai misijai į Afganistaną ramino tik tai, kad nuvykus į Čagčaraną sena rotacija paliks mums ekipuotės liemenes, nes tuo metu išduodamas webingas buvo sunkiai suderinamas su šarvine liemene. Atvykus į Camp Whiskey ir gavus liemenes, tai atrodė lyg perėjimas į aukštesnį lygį.

Dar po kelių metų rimtai bepėstininkaujant ir ruošiantis budėjimui NATO greito reagavimo pajėgose (NRF), tokia pati man išduota liemenė patyrė begale modifikacijų viliantis, kad kažką iš jos galima išpešti, kol galiausiai teko ryžtis analogiškos, bet geresnio dizaino ir veikiančios 5.11 liemenės įsigijimui.

Maždaug nuo 2014 m. kariuomenė pradėjo kariams išduoti NFM Group gamybos kuprines ir liemenes su dėklais. Tokią ekipuotę turiu ir dabar būdamas KASP kariu. Beje, praktiškai identišką ekipuotę naudoja latviai, belgai ir norvegai.

Standartinė kario savanorio ekipuotės liemenė, sukomplektuota šaulio užduotims atlikti.

Mano manymu, šiandien Lietuvos kariai yra geriausiai aprengti ir ekipuoti per visą ilgaamžę mūsų istoriją. Lyginant su mūsų sąjungininkais ar varžovais, mes niekuo per daug neišsiskiriame. Kai kas pas mus geriau, kai kas pas juos, o diduma – gan panašiai. Tačiau…

Tai, kas kariui išduota šiandien, tiko vakar dienos užduotims, o šiandien pats karys bando pasiruošti savo turimą ekipuotę galimiems rytojaus iššūkiams.

Turbūt nėra šalies, kurioje centralizuoti ekipuotės įsigijimo procesai spėtų judėti paskui besivystančią taktiką, naujai įsigyjamą ginkluotę ir kitą įrangą. Todėl rinkoje visada bus paklausa ekipuotės gamintojų ir perpardavėjų produkcijai. Mąstantis karys visada ieškos kaip jam kuo efektyviau atlikti savo užduotį. Ekipuotė jam turi ne trukdyti, o padėti siekti savo tikslų.

Sveiko proto taisyklės

Šiame įraše plačiau pakalbėsiu apie pačią liemenę. Keisčiausia, kad apie ją dažniau tenka girdėti prastus atsiliepimus, nors joje panaikinti visi trūkumai egzistavę 2006-2014 m. laikotarpiu naudotoje liemenėje. Ši liemenė yra modulinė ir universali. Dėl per visą jos plotą prisiūtų PALS/Molle standartą atitinkančių dirželių karys jam patogioje vietoje gali kabintis reikiamus išduotus ar pačio įsigytus dėklus. Liemenės aukštis reguliuojamas pečių lygmenyje, o plotis – nugaros šonuose. Norėtųsi šiek tiek didesnės reguliavimo amplitudės ar mažesnio dydžio liemenės. Kadangi esu 178 cm ūgio ir 100 kg svorio, man labiau tiktų S dydis, bet jo negavęs tenkinuosi M dydžio liemene. O pažiūrėjus į nuotraukas batalionų FB paskyrose, matyti, kad ne aš vienas turiu šią problemą. Arba tiesiog kariai pritingi susireguliuoti savo liemenes.

Kalbant apie patį susireguliavimą, moduliškumas moduliškumu, bet sveiko proto irgi nereiktų pamiršti. Liemenė neturėtų kabėti ant kario kaip ant kaliausės ne tik todėl, kad taip nerimtai atrodo, bet ir todėl , kad tai tiesiog nepatogu. Štai kelios taisyklės, kuriomis vadovaudamasis komplektuojuosi savo ekipuotę:

1. Liemenė neturėtų kabėti žemiau kelnių diržo. Man patogiausia, kai liemenės apačia yra per plaštakos plotį nuo diržo viršaus, nes tada atsiklaupus ar sėdint, dėtuvių dėklai nesiremia į šlaunis, o tai tikrai vargina ilgesnėje užduotyje. Be to, nešiodamas liemenę tokiame aukštyje galiu taisyklingai pasinaudoti kuprinės juosmens diržu. Taip mažiau pavargstu ją nešiodamas, kadangi diduma jos svorio perkeliama nuo pečių ant klubų.

Papildomai liemenę pasikelti galima petnešų fiksavimo dirželius išvėrus iš vidinėse kišenėse esančių sagtelių ir pervėrus per viršutinę PALS/Molle dirželių eilę ant liemenės korpuso. Pastaroji retai kada būna naudojama, todėl didelio nuostolio dėklų kabinimo atžvilgiu čia nepatiriama. Po to belieka dirželius vėl suvarstyti ant sagtelių vidinėse kišenėse.

2. Liemenė turėti standžiai priglusti prie kūno, bet negali trukdyti kvėpuoti esant dideliam fiziniam krūviui. Gera praktika yra susireguliuoti liemenę prieš išjudant į užduotį ant tiek aprangos sluoksnių, kiek bus dėvima judėjimo metu. Liemenės susegimui nesinaudoju užtrauktuku. Priekyje sumontavus liemenės komplektacijoje esančias sagteles laimima papildomo reguliavimo. Priekinių sagtelių dirželius reiktų maksimaliai sutraukti, o tada suveržti šoninius tiek, kad būtų patogu. Patrulio bazėje ar stebėjimo poste šilčiau apsirengus, šoninių dirželių nereikėtų liesti. Užtektų atsileisti priekinius, kad liemenė susisegtų ant didesnio rūbų kiekio. Prieš pajudant vėl galima pačiam liemenę susiveržti vien priekiniais dirželiais.

Optimalus ekipuotės liemenės aukštis.

3. Dešiniarankiui kariui diduma jo dėtuvių turėtų būti kairėje liemenės pusėje. Keisti dėtuves, šalinti ginklo strigimus ar atlikti kitus darbus, kuriems užtenka vienos rankos, karys turėtų kaire ranka. Kairiarankiai, žinoma, dešine. Tam, kad laikant ginklą rankose, visada būtų galima jį kontroliuoti ir gebėti panaudoti kaip ginklą. Keičiant dėtuvę ir priešais iššokus kokiam talibanui ar žaliajam žmogeliukai, visada galima jam besti vamzdžiu į veidą laikant ginklą už pistolėtinės rankenos. Nušauti spėsite po to.

Dėtuvę reikia keisti laikant ginklą akių lygyje, kad manevruojant priešas neprasprūstų pro akis.

4. Gertuvė turėtų būti ant kairio liemenės šono. Dėl tų pačių priežasčių kaip ir su dėtuvių dėklais. Kad būtų galima atsigerti visą laiką kontroliuojant ginklą. Netgi dengiant savo sektorių gulimoje padėtyje . Camelback’as žinoma yra puikus daiktas, bet komplektuojantis ekipuotę užduočiai, reikia visada savęs paklausti „kas jei?”. Kas jei užšals camelback’o šlanga? Judėdamas su didele kuprine negalėsiu neštis camelback’o ant nugaros, jis bus kuprinėje, ar turėsiu iš ko gerti eidamas į slapuką? Atsitraukus po kontakto, norint suteikti pagalbą sužeistajam, dėl kraujo gali nesimatyti žaizdų, todėl jį reikia nuplauti. Ar galėsiu tai padaryti švirkšdamas vandenį iš camelback’o šlangos? Aš sau į šiuos klausimus jau atsakiau, todėl visada nešioju gertuvę. Jos vieta ant kairio liemenės šono. Jei naudoju ekipuotės diržą, ji greičiausia keliauja ant jo, bet irgi labiau į kairę pusę nuo centro. Jei naudoju camelback’ą, tada vanduo mano gertuvėje būna kaip neliečiamas rezervas.

5. Dešinys liemenės šonas skirtas tiems daiktams, kuriais pasinaudoti reikia abiejų rankų. Nesiplečiant į PMP dėklų lygius, ten geriausia vieta standartiniam kariuomenės išduodamam pirmosios pagalbos priemonių dėklui. Teikiant pirmąją pagalbą, žinoma, reikės dirbti abiem rankomis.

6. Viršus – smulkmenoms arba daiktams, kuriuos reikia greitai pasiekti. Ten puikiausiai tinka abu granatų dėklai. Tiek granatoms, kam jie ir yra pasiūti, tiek ir visoms kitoms smulkmenoms. Juk ne visada tų granatų turėsi. Kabinant šiuos dėklus reiktų žiūrėti, kad jie netrukdytų ištraukti dėtuvių.

Kabinant granatų dėklus reiktų palikti vieną PALS/Molle dirželį tuščią tarp jų ir dėtuvių dėklų. Taip niekas netrukdys dėtuves sklandžiai traukti lauk.

7. Su savo atakos ekipuote karys turėtų gebėti išgyventi 24 valandas mūšio lauke. Čia jau pagal kiekvieno iškrypimo lygį. Bet kaip minimumą galima į vidinę kišenę įsidėti sauso davinio košę su šildytuvu, atsargines kojines, pirštines ar kepurę, plokščiai įpakuotas į maišelį.

Galų gale reikia suprasti, kam kokio tipo ekipuotės sistema yra skirta. Dažniausiai tenka girdėti skundžiantis, kad išduotos ekipuotės liemenės dėtuvių dėklai maišo šaudyti gulimoje padėtyje, todėl juos geriausia išvis kabinti šonuose. Nemanau, kad tai sprendimas. Viską galima susireguliuoti taip, kad veiktų ir būtų įmanoma šaudyti net ir gulimoje padėtyje su pilnai pakrauta liemene.

Ką siūlo Matuza Tactical?

Matuza Tactical atsirado iš pomėgio modifikuoti ekipuotę ir priversti ją veikti. Siektina, kad užduoties metu ekipuotė neverstų apie ją galvoti, kad karys žinotų kur kas yra ir galėtų lengvai pasiekti net ir nakties metu, o kontakto atveju galėtų keisti dėtuves greitai ir sklandžiai. Tai pasiekiama nuolatinėmis realistiškomis treniruotėmis ir tinkamai sukomplektuota ekipuote.

Pirmu atveju reikia pačiam paplušėti, o tinkamą ekipuotę gali pasiūlyti Matuza Tactical. Konkrečiai, ko minimaliai trūksta standartinei ekipuotės liemenei, kad su ja karys galėtų sklandžiai vykdyti savo užduotis. Apie kitų specialybių karius pakalbėsiu ateityje, o dabar apie tai kokių trijų ekipuotės elementų trūksta šauliui.

1. Tuščių dėtuvių maišas

Tai vienas iš tų ekipuotės elementų, kurių neįvertini nepabandęs, o kai pabandai, stebiesi, kaip anksčiau galėjai be jo apsieiti. Galų gale, jei skyriaus vado pagrindinė užduotis yra vadovauti savo skyriui, šaulio-gelbėtojo – teikti pirmąją medicininę pagalbą, tai šaulio – efektyviai naikinti priešo gyvąją jėgą iš savo asmeninio ginklo – automatinio šautuvo. Norint tai daryti, reikia mokėti greitai keisti dėtuves. Tačiau, jei suporintos ar pavienės automatinio šautuvo G36 dėtuvės tikrai sklandžiai išsitraukia iš standartinių dėklų, atgal jas sukišti yra tikrai sudėtinga. Šią problemą išsprendžia tuščių dėtuvių maišas.

Iššaudytą dėtuvę lengviau įmesti į tuščių dėtuvių maišą nei įkišti atgal į dėtuvės dėklą.

Į mūsų siūnamą tuščių dėtuvių maišą telpa iki šešių G36 dėtuvių. Prie ekipuotės jis tvirtinamas dviem dirželiais. Dėl ant dirželių užmautų reguliatorių galima reguliuoti tuščių dėtuvių maišo kabėjimo aukštį.

Maišo viršutinė briauna yra standi, todėl net ir prisėdus ant maišo ir jį suplojus, vienu rankos judesiu galima jį praplėsti ir grąžinti jo formą. Taip pat maišo viršuje yra įsiūtas reguliuojamas suveržimas, kuris neleis maiše esantiems daiktams iškristi lauk.

Tuščių dėtuvių maišas veikia ir gulimoje šaudymo padėtyje.

Maišo dugne įsiūtas tinklelis, todėl vanduo ar smėlis neužsilaiko jame. Kankorėžius teks išsirinkti patiems.

Jei būtų galima tik vienu ekipuotės elementu pasitobulinti savo liemenę, tai būtų tuščių dėtuvių maišas.

2. Greito nuėmimo platforma PMP priemonių dėklui

Pirmosios pagalbos algoritmas yra visiems gan aiškus. Jei gali, susiteiki pirmąją pagalbą pats sau, jei negali, tai daro tavo porininkas, šaulys-gelbėtojas ar paramedikas. Taip pat visi puikiai žino, kad sužeistajam pirmoji pagalba pirmiausia teikiama su jo turimomis priemonėmis. Kyla pagunda šį dėklą kabintis kažkur priekyje ant krūtinės ar pilvo, kad būtų įmanoma lengviau PMP priemones pasiekti abiem rankom, tačiau reikia nepamiršti, kad priešą įveikiame su kulkomis ir granatomis, o ne su bintu ir ibumetinu. Todėl priekyje yra vieta dėtuvėms ir granatoms. Tačiau išlieka problema, kaip patyrus sužeidimą pasiekti savo PMP priemones? Spendimas – mūsų greito nuėmimo platforma.

Standartinis PMP priemonių dėklas sumontuotas ant Matuza Tactical greito nuėmimo platformos.

Greito nuėmimo platforma susideda iš dviejų dalių, kurios tarpusavyje yra sujungtos kontaktine juosta (kabliukiais ir kailiuku). PMP priemonių dėklas montuojamas ant priekinės platformos dalies, o galinė sistemos dalis tvirtinama ant liemenės.

Nežinau kaip ant kitų dydžių liemenių, bet ant M dydžio vienoje pusėje pakabinus du dėtuvių dėklus lieka tik trys PALS/Molle stulpeliai, kai tuo tarpu standartinis PMP dėklas užima keturis. Todėl galinė mūsų platformos dalis, kuri montuojama ant liemenės, turi tris tvirtinimo stulpelius, o priekinė – keturis. Sumontavus dėklą su platforma ant liemenės atrodo, kad jis šiek tiek lipa ant dėtuvės dėklo, bet užsidėjus liemenę ta vieta išsilenkia ir niekas niekam nekliudo.

Dėklas taip pat fiksuojamas dirželiu su fastex tipo sagtele. Jei dėklas yra apytuštis, šiuo dirželiu jį galima ir suveržti, kad visi jame esantys daiktai laikytųsi standžiai ir nebarškėtų.

Prireikus PMP priemonių, atsegama sagtelė ir dėklas tiesiog nuplėšiamas. Tada jį galima išskleisti ir suteikti kariui pirmąją pagalbą. Prireikus greitai pajudėti, dėklą galima tiesiog prispausti į jo vietą. Kontaktinė juosta neleis jam nukristi.

3. Gertuvės dėklas

Išduotasis tiesiog nekėlia pasitikėjimo. Audinys nekokybiškas, tvirtinimo dirželiai prisiūti pagal kokį nori, bet ne pagal PALS/ Molle standartą. Galų gale šis dėklas ir nėra NFM Group gamybos.

Prieš daugiau nei dešimt metų rankomis pasisiuvau dabartinio Matuza Tactical gertuvės dėklo prototipą, kuris man tarnavo iki 2018 m. kada ėmiausi jo tobulinimo. Dėklas skirtas standartinei JAV karinių pajėgų tipo gertuvei (G.I.) su katiliuku, koks naudojamas ir mūsų kariuomenėje. Dėklo korpuse įsiūtas paminkštinimas apsaugo nuo barškėjimo jei kas kieta atsitrenktų į katiliuką. Dėklą lengva atsegti viena ranka ir pasiimti gertuvę bei įdėti ją atgal.

Gertuvės dėklu paprasta naudotis viena ranka.

Gertuvė iš viršaus fiksuojama dirželiu. Viso dėklo korpusą taip pat galima suveržti jei karys sugalvotų gertuvę jame nešioti be katiliuko. Šiek tiek standžiau, bet dėkle telpa ir britiška Osprey tipo gertuvė su katiliuku.

Baigiamasis žodis

Komplektuojantis savo ekipuotę reikia vadovautis sveiku protu ir savęs klausti, ką daryčiau vienu ar kitu atveju. Kokia mano užduotis? Jokia net ir brangiausia pasaulyje ekipuotė pagaminta Tier 1 spec. pajėgoms neveiks, jei bus bet kaip sukomplektuota ir karys nesitreniruos ja naudotis. Matuza Tactical siūlo sprendimus kaip tai, kas jums išduota paversti maksimaliai patogia ir efektyvia ekipuote.