Pradėjus tarnybą pėstininkų skyriuje vienas pirmųjų karjeros žingsnių gali būti kulkosvaidininko pareigos. Iš kario perspektyvos ši pareigybė turi savų pliusų ir minusų. Džiaugsmo nešioti kulkosvaidį yra mažai, tačiau šaudymai – vieni iš smagesnių.
Savo karinės tarnybos pradžioje „džiaugiausi” kitu sunkiasvoriu – granatsvaidžiu, todėl kai pastaruosius trejus metus kas nors kreipdavosi klausdamas ar nesiūsime dėklo kulkosvaidžio juostai, tekdavo žmones nuvilti, kad artimiausiu metu to neplanuojame. Paklausus kokio dėklo jie norėtų, dažniausi atsakymai būdavo arba kuprinė begalei šovinių su juostos padavimo šlanga, arba dėklas 100 šovinių juostai.
Nusprendus imtis šio projekto, nebuvo sunku pasirinkti, kurio varianto imtis. Nors jau egzistuoja kuprinės begalei šovinių su padavimo šlanga, neteko matyti platesnio jų panaudojimo ir, matyt, neteks, kol kiekvienas karys nebus įkištas į egzoskeletą. Tuo tarpu dėklas 100 šovinių juostai yra aktualus ir reikalingas šiandien.
Iš visų šiandien ksp 58 (FN MAG) kulkosvaidininkui prieinamų šovinių juostų nešiojimo būdų patogiausias yra dėklas, kabinamas ant kulkosvaidžio, kuriame galima sutalpinti vieną arba dvi juostas (50-100 šov.). Kitos priemonės (dėžutės ir pan.) – tai jau jo padėjėjo našta. Bėda tame, kad jis ne visada būna šalia. Tada kulkosvaidininkams tenka improvizuoti, nes šiandien kariams išduodama ekipuotė yra orientuota į automatiniu šautuvu ginkluotą karį. Juostos dažniausiai keliauja į dujokaukės dėklą arba po vieną grūdamos į dėtuvių dėklus.
Konstrukcija
Šis dėklas, kaip ir visi Matuza Tactical gaminiai, yra siūnamas iš 500D Cordura® audinio, tačiau tam, kad dėklo vidus būtų labiau atsparus trinčiai ir geriau laikytų savo formą, korpuso viduje įsiūtas storesnis ir standesnis 1000D Cordura® audinys. Tuo pačiu, dėklo šonų viršuje yra įsiūti pastandinimai, dėl kurių netgi suplotas dėklas lengvai atgauna ir išlaiko savo dėžutės formą.
Kalbant apie korpusą, dėklo priekyje yra įsiūtas plastikas, kuris ne tik prisideda prie dėžutės formos išlaikymo, tačiau ir padeda geriau suveržti dėklą, kai naudojami trumpesni už kovinius, imitaciniai šoviniai. Veržiant suveržimo dirželį visa priekinė siena prispaudžia juostą prie dėklo nugarinės dalies.
Iš viršaus dėklas uždaromas antvožu, kurio viršuje yra anga greitam juostos ištraukimui. Uždarius dėklo antvožas fiksuojamas kontaktine juosta ir plastikine sagtele.
Dėklo antvožo viršuje esančioje angoje yra įsiūtos dvi persidengiančios gumos juostos, leidžiančios šovinių juostą ištraukti lauk ir tuo pačiu saugančios nuo šiukšlių patekimo vidun, kai anga yra atvira. Pati anga uždaroma kontaktine juosta fiksuojamu dangteliu, kurio viršuje yra prisiūta rankenėlė atidarymui.
Naudojimas
Kulkosvaidininkas dėklą gali tvirtinti jam patogioje vietoje ant savo ekipuotės. Dėklas užima 4 stulpelius ir 3 eilutes Molle/PALS dirželių ploto ir yra suderinamas tiek su išduota, tiek paties kario įsigyta ekipuote.
Šovinius iš dėklo galima išimti tiek atidarius dangtį, tiek per viršuje esančią greito ištraukimo angą. Norint pasinaudoti grieto ištraukimo anga, sudėjus šovinių juostą į vidų, reikia atidaryti greito juostos ištraukimo angą ir perkišti per ją juostos galą į išorę. Tada uždaryti ir suveržti dėklą.
Ištraukus kelis šovinius lauk, jie fiksuojami uždarant dangtelį. Taip juosta yra paruošta greitam naudojimui. Juostą galima ištraukti nepriklausomai nuo to, ar angos uždarymo dangtelis yra uždarytas ar atidarytas.
Žemiau esančiame vaizdo įraše galima pamatyti kaip ištraukiama juosta iš dėklo.
Apibendrinimas
Kulkosvaidininkui pravartu turėti bent porą tokių dėklų. Tada su kulkosvaidžio komplektacijoje esančiu patruliavimo dėkliuku jis galėtų neštis bent 300 šovinių, o to turėtų užtekti kontakto nutraukimui ar ugnies palaikymui, kol prie jo prisijungs padėjėjas su papildomais šoviniais. Patogiausia tokius dėklus nešioti ant taktinio diržo šonų. Taip kulkosvaidininkas pats juos galėtų pasiekti bet kokioje situacijoje, o dėklais neapkabinėtas ekipuotės liemenės priekis leistų patogiai užimti gulimą šaudymo padėtį.