APŽVALGA: krūtinės platforma – patogiausia ekipuotės sistema?

Krūtinės platformos Mod.1.12 ir Mod.1.14

Vietoj įžangos

Ginklų, maitinamų iš ilgos talpios dėtuvės, atsiradimas paskatino ir pokyčius kario ekipuotėje. Nuo senų senovės dominavęs viskam tinkamas diržas, deja, tapo ne pačiu patogiausiu ekipuotės elementu nešti daug šovinių ilgose dėtuvėse. Ir nors taktiniai diržai niekur nedingo, pradedant XX a. viduriu kariai noriai dalį savo ekipuotės perkėlė nuo diržo ant krūtinės. Tokio tipo krūtinės platformos, pradėjusios vystytis Antro pasaulinio karo chaose, spėjo sudalyvauti ko gero visuose po jo sekusiuose kariniuose konfliktuose ir nenustojo vystytis ir būti plačiai naudojamos iki šių dienų.

Vietnamas, Rodezija, Pietų Afrikos Respublika, Šiaurės Airija, Irakas ir dar daugybė karštųjų taškų, kur galima buvo sutikti krūtinės platformos tipo ekipuotės sistemas.

Pačiam su tokio tipo ekipuotės sistema pirmą kartą teko susidurti 2010 m. besiruošiant misijai Afganistane. Tuo metu naudotą amerikietiškos šarvinės ir lietuviškos ekipuotės liemenės kombinaciją mums pakeitė Lietuvos tekstilės institute siūtomis šarvinėmis liemenėmis, kurios buvo pilnai apsiūtos Molle/PALS tipo ekipuotės dėklų tvirtinimo dirželiais. Tokios liemenės plačiai naudojamos Lietuvos kariuomenėje dar ir šiandien. Neilgai trūko suprasti, kad tokio tipo šarvinė liemenė, apkabinėta dėklais dėtuvėms ir kitai amunicijai, nėra pats optimaliausias variantas taikos palaikymo misijai. Jei patruliuojant ar vykdant oro uosto apsaugą kariui tikrai reikėjo ant savęs turėti pilną atakos ekipuotę, tai vykdant bazės apsaugą iš bokštelio ir į ją patenkančių ar išeinančių lankytojų patikrą prie vartų kariui užtekdavo būti su apsauginėmis priemonėmis (šalmu ir šarvine liemene) ir užtaisytu automatiniu šautuvu. Sumanių vadų dėka išeitis buvo rasta. Susimetėme pinigus ir nežinau kokia kompanija Lietuvoje mums pasiuvo tuometinio dykumų kamufliažo „Arktis 42” chest rig’o modifikuotas kopijas.

Modifikuotas „Arktis 42 chest rig” 2010 m. Afganistano Goro provincijoje. Šio tipo krūtinės platforma turi 4 dėtuvių dėklus (8 dėtuvėms) ir 2 talpias šonines kišenes, ant kurių yra prisiūti Molle/PALS dirželiai granatų ir racijų dėklams kabinti. Asmeninio archyvo nuotrauka.

Jau misijos rajone ši krūtinės platforma patyrė nemažai modifikacijų, o po to sudalyvavo dar vienoje misijoje be manęs ir dabar laukia sandėliuke geresnių laikų. Teigiama patirtis naudojant šią ekipuotės sistemą privedė prie to, kad šiandien Matuza Tactical gaminių asortimente turime net dviejų dydžių tokias krūtinės platformas.

Krūtinės platformos Mod.1.12 ir Mod.1.14

Gaminio pavadinimą iššifruoti labai paprasta. Mod.1.12 reiškia, kad tai yra pirmo modelio krūtinės platforma, turinti 12 Molle/PALS stulpelių ekipuotės dėklams tvirtinti. Atitinkamai Mod1.14 jų turi 14. Abi ekipuotės sistemos turi tris eilutes šių dirželių.

Matuza Tactical krūtinės platformos Mod.1.14 (kairėje) irMod.1.12 (dešinėje) .

Abiejų krūtinės platformų paskirtis – patogiai nešioti visą pagrindinę pėstininko antro lygio ekipuotę (pagrindinis kovinis komplektas, vanduo, PMP priemonės ir būtiniausios smulkmenos). Ant šių platformų galima kabinti tiek mūsų gamybos, tiek išduotus, tiek iš kitur įsigytus ekipuotės dėklus. Abi platformos puikiai sąveikauja su bet kokio tipo taktiniais diržais, nes platformų aukštį galima reguliuoti labai plačiame diapazone.

Kartais išgirstu šiek tiek klaidingų nuomonių, kad tokio tipo krūtinės platformos yra labiau tinkamos snaiperiams ir žvalgams. Tikrai taip, jos puikiai tinka šių profesijų kariams, nes tik su tokio tipo ekipuotės sistema galima patogiai nešti didelę žygio kuprinę. Tačiau tą patį juk tenka daryti ir visiems lengviesiems pėstininkams, o ir mechanizuotiesiems dažnai tenka būti situacijose, kai reikia nešti ant savęs apsauginę ekipuotę, tačiau visą kitą atakos ekipuotę galima laikyti padėtą šalia. Taip ir apkasą patogiau kasti, ir šarvuotį patogiau maskuoti atvykus į susitelkimo rajoną.

Reguliavimas

Krūtinės platformos susideda iš trijų elementų: krūtinės platformos, petnešų ir juosmens diržo.

Krūtinės platformos petnešos yra patogaus H profilio ir tvirtinasi 4 taškuose. Petnešų gale esantys dirželiai segasi prie platformos kampuose esančių sagčių ir jais reguliuojamas petnešų aukštis ant nešiotojo nugaros. Man patogiausia kai H profilio centrinė (jungiamoji) dalis yra tarp menčių. Ties šia vieta galima petnešas susireguliuoti pačiam, bet greičiau bus, jei kas padės. Susireguliavus šiuos dirželius, jų galus reiktų susukti ir užfiksuoti su ant jų prisiūta kontaktine juosta.

Petnešų sureguliavimas ir dirželių galų fiksavimas.

TAKTIŠKAS PATARIMAS. Jei planuojate krūtinės platformą nešioti su šarvine liemene ir be jos, praktiška būtų su markeriu ant dirželių pasižymėti iki kokio ilgio veržti nešiojant vienu būdu ir iki kokio ilgio kitu būdu.

Su šiais dirželiais tik iš dalies reguliuojamas pats krūtinės platformos kabėjimo aukštis. Jis reguliuojamas su 2M SRC sagtimis, sumontuotomis ant petnešų priekyje vertikaliai prisiūtų Molle/PALS dirželių. Tai lengva padaryti ir be pašalinių pagalbos. Tereikia atsegti vieną sagtį nuo platformos, 2M SRC sagtelę permontuoti ant petnešos norimame aukštyje ir prisegti platformą atgal. Pakartoti tą patį su kita puse.

2M SRC sagčių permontavimas ant petnešų.

Pabaigai belieka susiveržti juosmens dirželį, kuris prie platformos tvirtinasi abiejuose jos apatiniuose kampuose. Tą taip pat lengva padaryti pačiam. Dirželių galus irgi reiktų susukti ir fiksuoti su kontaktine juosta.

TAKTIŠKAS PATARIMAS. Nerekomenduotina juosmens dirželio suveržti itin stipriai. Turint jį šiek tiek laisvesnį, užėmus gulimą šaudymo padėtį ant lygaus paviršiaus, galima truputį pasislinkti atgal sukeliant krūtinės platformą aukštyn ir taip itin patogiai įsitaisant šioje padėtyje.

Dėl itin plataus petnešų reguliavimo spektro šio modelio krūtinės platformos yra patogios net žemesnio ūgio ir smulkesnio sudėjimo kariams.

Krūtinės platforma Mod.1.12 sukomplektuota nešti 6 dėtuves, PMP priemones (standartiniuose kariuomenės dėkluose) ir gertuvę ant 1,55 m ūgio pasipriešinimo kovotojos.

Konstrukcija

Abi krūtinės platformos turi tris eilutes Molle/PALS dirželių, kurie yra „mirtinai” prisiūti įtvirčių siūlėmis prie krūtinės platformos korpuso, pasiūto iš 500D CorduraTM audinio.

Mod.1.14 versijos korpuse yra įrengtos tris kišenes. Viena centre ir po vieną šonuose. Mod.1.12 turi tik centrinę kišenę. Visos kišenės atidaromos atplėšiant kontaktinę juostą, su kuria jos yra uždarytos. Kad būtų patogiau kišenes atidaryti, jų centruose yra prisiūtos rankenėlės, kurias lengva ir patogu surasti bei suimti net tamsoje, ar su pirštinėmis.

Abiejų modelių krūtinių platformų centruose iš vidaus yra prisiūtas didelis liežuvis, po kuriuo galima prilipinti Kabiko stiliaus dėklus. Ant platformos yra prisiūta kieta, o ant liežuvio – minkšta kontaktinė juosta. Kontaktinės juostos išdėstymas atitinka daugelio šarvinių liemenių.

Tinkamai susireguliavus krūtinės platformą, Kabikas nesukels jokio diskomforto ir nemaišys.

Krūtinės platforma Mod.1.14 dar turi ir po dvi eilutes pasiaurintų Molle/PALS dirželių, prisiūtų sistemos vidinės pusės apatiniuose kampuose. Prie jų galima tvirtinti mūsų gamybos tuščių dėtuvių maišą. Nors iš pirmo žvilgsnio jam čia nėra ideali vieta, tačiau jis nemaišo ir tuščių dėtuvių maišą visados geriau turėti negu neturėti.

Tuščių dėtuvių maišas ant Krūtinės platformos Mod1.14.

Komplektavimas

Krūtinės platformas Mod.1.12 ir Mod.1.14 galima pilnai sukomplektuoti savo poreikiams. Galimų variantų yra daugybė ir jų visų čia neaprašysi, todėl norėčiau apsistoti ties dvejais. Abiem atvejais tai yra sunkūs variantai, sukomplektuoti taip, kad krūtinės platforma būtų pagrindinė atakos ekipuotės nešimo sistema.

Pirmas variantas – vien Matuza Tactical dėklais sukomplektuota krūtinės platforma Mod.1.14.

Krūtinės platformos Mod.1.14 „sunki” komplektacija vien su Matuza Tactical dėklais.

Komplektą sudaro:

Su taip sukomplektuota krūtinės platforma karys gali nešti visas automatinio šautuvo kovinio komplekto dėtuves (šešios sistemoje ir viena ginkle), turi tuščių dėtuvių maišą greitam jų numetimui arba, kaip dažnai būna, kitų nestandartinių matmenų daiktų transportavimui. Turi gertuvę su katiliuku. Maistui, išgyvenimo priemonėms, užrašams ir kitoms smulkmenoms užtektinai vietos yra kituose trijuose dėkluose.

Antras variantas idealiai tinka žemesnio ūgio lieknam kariui ir yra sukomplektuotas su standartiniais Lietuvos kariuomenės ir mūsų gamybos dėklais.

Krūtinės platformos Mod.1.12 „sunki” komplektacija su išduotais ir mūsų gamybos dėklais.

Komplektą sudaro:

  • 3 išduoti dėtuvių dėklai;
  • Išduotas PMP dėklas ant mūsų gamybos greito nuėmimo platformos;
  • Išduota gertuvė su katiliuku mūsų gamybos dėkle.

Su taip sukomplektuota krūtinės platforma karys gali nešti visas automatinio šautuvo kovinio komplekto dėtuves (šešios sistemoje ir viena ginkle), turi tuščių dėtuvių maišą greitam jų numetimui arba, kaip dažnai būna, kitų nestandartinių matmenų daiktų transportavimui. Turi gertuvę su katiliuku. Maistą ir kitas smulkmenas gali talpinti krūtinės platformos vidinėse kišenėse arba skirti tam dalį PMP dėklo vietos.

Pabaigai

Krūtinės platformos tipo ekipuotės sistemos visų pirma orientuotos į lengvųjų pėstininkų rolėje tarnaujančius karius. Galimybė ją susireguliuoti taip, kad nemaišytų judant su didele kuprine daro ją patrauklia ne tik lengviesiems pėstininkams, bet ir žvalgams bei snaiperiams.

Mano paties tarnybos patirtis mechanizuotų pėstininkų kuopoje, rodo, kad tokio tipo ekipuotės sistema aktuali ir jiems. Elementariems darbams susitelkimo rajone ar gynyboje kariui nebūtina visą laiką ant savęs turėti visą atakos ekipuotę. Užtenka tik apsauginės (šalmo ir liemenės). Tačiau jei viskas sukrauta ant liemenės, kasti apkasą tampa dvigubai nepatogu.

Krūtinės platformos sąveikoje su išduota 80 l kuprine.

Dažnas pirmą kartą pamatęs karį su krūtinės platformos tipo ekipuotės sistema puola kritikuoti. Dažniausias argumentas – nepatogu gulėti gulimoje šaudymo padėtyje, nes viskas ant priekio. Tikrai taip, jei viskas kabo ant pilvo, bet tinkamai susireguliavus sistemą, gulimą šaudymo padėtį galima užimti stebėtinai patogiai.

Žiūrint plačiau, kokią atakos ekipuotės sistemą turėtų gauti karys pradėdamas savo tarnybą? Baziniame kario kurse karys iš principo ruošiamas lengvojo pėstininko rolei. Mūsų kariuomenėje buvo laikai, kai toks karys buvo ekipuotas britiško pavyzdžio ekipuotės diržu ir kuprine. Šie elementai puikiai veikė tarpusavyje. Visa atakos ekipuotė buvo išdėstyta klubų srityje, o užsidėjus kuprinę dalis jos svorio remdavosi į galinius diržo dėklus. Pati kuprinė turėjo rudimentinį diržą, kuris segdavosi juosmens srityje virš dėtuvių dėklų, bet dažniausiai jo net nereikėdavo.

Tada buvo laikotarpis, kai ekipuotės diržų buvo atsisakyta ir pereita prie liemenės tipo sistemos, bet kuprinė išliko ta pati ir čia kariai susidurdavo su problema. Neturint ekipuotės diržo, kuprinė neturėdavo į ką remtis, juosmens diržo irgi nelabai išeidavo panaudoti, nes jis būtų turėjęs segtis per dėtuvių dėklus. Taip visas svoris krisdavo kariui ant pečių, o tai nėra sveikintina, kai nugaros raumenys nėra gerai trenituoti.

Na o šiandien mūsų karys gauna panašaus tipo, bet žymiai protingiau pagamintą liemenę ir kuprinę, savo dizainu panašią į turistines kuprines su ilga reguliuojamo aukščio nugara ir specialiu paminkštinimu kuprinės apačioje, skirtu remtis į nugaros linkį nugaros apačioje. Platus ir minkštas diržas leidžia efektyviai perkelti svorį ant klubų. Nepaisant visko, retai tenka pamatyti karį gerai susireguliavusį šį liemenės ir kuprinės derinį. Dėl pačios liemenės konstrukcijos, užsidėjus kuprinę ir užsisegus diržą, ji nepatogiai pasikelia ir susiraukia priekyje. Ir joks liemenės reguliavimas (kuris yra gan nepatogus ir gan sudėtingas) čia nepadės. Be to, jei kario padalinyje naudojamos šarvinės liemenės, šios atakos ekipuotės liemenės tampa nebenaudojamos.

Krūtinės platformos tipo ekipuotės sistema padėtų kariui lengviau pereiti iš lengvojo pėstininko rolės į mechanizuotojo, patogiai ir greitai prisitaikant prie darbo su šarvine liemene. Tą jau galima padaryti su mūsų dabartiniais modeliais Mod.1.12 ir Mod.1.14. Ateityje planuojame tobulinti šią sistemą sagtimis, kurių pagalba būtų paprasta nusegus petnešas visą platformą prisegti prie šarvinės liemenės. Panašiu keliu eina JAV sausumos kariuomenė ir Švedijos karinės pajėgos, bet galima dar geriau.