Ką reikia žinoti apie balistines plokštes

Karas lydi žmoniją nuo priešistorinių laikų. Konfliktai tarp dviejų pirmykščių žmonių evoliucionavo iki pasaulinių karų XX a. pirmoje pusėje. Paradoksas tame, kad ginklai, su kuriais žudome vieni kitus praėjo neįtikėtiną raidos kelią. Nuo pagalio, kuriuo nepasidalinusios banano beždžionės galėjo užmušti viena kitą vienu smūgiu, iki termobranduolinių tarpkontinentinių raketų, gebančių nušluoti milijoninius miestus ar sunaikinti visą planetą. Tuo tarpu asmeninės apsaugos priemonės per tūkstantmečius iš esmės nekito. Šiuolaikinis moderniausias šalmas iš principo atlieka tas pačias funkcijas kaip ir akmens amžiaus laikų kovotojo naudota meškos kaukolė, prikišta kailio. Abu šalmai apsaugo nuo smūgių ir iš dalies nuo priemonių, kurios gali būti iššautos ar paleistos į šalmo nešiotoją. Skirtumas tik laikmečio technologinis pajėgumas ir grėsmės, nuo kurių turi apsaugoti naudojama apsaugos priemonė. Panašiai ir su viso kūno apsauga.

Balistinė kūno apsauga turi savo ribas. Šarvus galima sukurti tanko sviediniui atlaikyti, tačiau žmogus jų nepaneštų. Net jei būtų sukurta panešama balistinė apsauga nuo didesnės negu šaulių ginklų grėsmės, abejotina ar jos nešiotojas išgyventų nuo sviedinio kinetinės energijos. Tai, kas šiandien gaminama ir realiai naudojama atlaiko dūrius ir pjūvius šaltaisiais ginklais bei apsaugo nuo skeveldrų ir šaulių ginklų ugnies. Apie tai toliau ir išsiplėsime.

Apsaugos lygiai ir į ką reikia atkreipti dėmesį

Būtų didelė prabanga balistinės apsaugos vartotojui pirkti trys plokštes. Vieną iš jūsų sušaudyti bandymams, kad įsitikintų, ką įsigijo, o kitas nešioti tikintis, kad jos atlaikys tą patį, ką atlaikė bandomoji plokštė. Kad to būtų išvengta, plokščių gamintojai testuoja savo plokštes sertifikuotose laboratorijose pagal griežtai nustatytus standartus. Vieni plačiausiai naudojamų yra JAV Nacionalinio teisingumo instituto (National Institute of Justice – NIJ) standartai. Prekyboje dažniausiai galima sutikti plokštes ir minkštą šarvuotę, testuotą pagal NIJ 0101.04 ar NIJ 0101.06.

NIJ Standard -0101.06 reikalavimai

Iš pirmo žvilgsnio šiais standartais testuotos plokštės suteikia vienodas apsaugos klases, tačiau velnias slepiasi detalėse. Standartas NIJ 0101.04 buvo išleistas dar 2001 metais ir juo buvo leidžiama daug kas, kas netoleruotina NIJ 0101.06. Pvz.:

  • .04 standartas numatė, kad bandomieji šūviai turi būti atlikti tolygiai paskirstant po visą plokštės plotą, kai tuo tarpu .06 nurodo, kad 3, 4 ir 6 šūviai neturi išeiti iš 10 cm skersmens ploto. Taip užtikrinama, kad plokštė atlaikys keletą savo klasės kalibro šūvių į tą pačią sritį.
  • Šūvis arti plokštės krašto pagal standartą NIJ 0101.04 skaitėsi per 7,6 cm nuo plokštės krašto, o pagal NIJ 0101.06 – 5 cm ir dar papildomai tokie šūviai turi būti padaryti trys. Be to, pagal pirmąjį, jei šūvis buvo per 5 cm nuo krašto, standartas leido kulkai prasiskverbti ir sukelti mirtiną sužeidimą, kas negalima pagal .06.
  • Tuo pačiu testuojant balistinės apsaugos priemones pagal NIJ 0101.06 daug dėmesio skiriama vartotojo saugumui, testuojamas didesnis priemonių kiekis, jos testuojamos tiek naujos, tiek praėjusios nudėvėjimo ciklus.
Plokštės vidinėje pusėje turėtų būti įrašyta informacija, pagal kokį standartą ji buvo testuota ir kokį apsaugos lygį turi. Kadangi konkrečiu atveju tai yra IV+ lygio apsaugos plokštė, nurodoma, kokiu papildomu šaudmeniu ji buvo testuota ir atlaikė.

Galima sutikti ir III+ ar IV+ lygio plokštes. NIJ 0101.06 standartas nenumato pliuso ženklo savo kvalifikacijoje, bet gamintojas jį nurodo norėdamas pabrėžti, kad jo gaminys atlaiko didesnį grėsmės lygį negu yra reikalaujama pagal standartą, tačiau dar netraukia iki aukštesnio standarto reikalavimų.

Plokštės

Plokštes galima suskirstyti į dvi kategorijas: ICW ir Standalone. Lietuviškų terminų nežinau, todėl naudosiu angliškus.

ICW plokštes reikia naudoti kartu su minkšta šarvuote. Tokios plokštės dažniausiai naudojamos neperšaunamose liemenėse, kurios turi minkštos šarvuotės įdėklus, dengiančius didelį kūno plotą. Tokios plokštės savo apsaugos lygį garantuoja tik kartu su minkšta šarvuote. Todėl ir vadinamos ICW (In Conjunction With) – plokštėmis veikiančiomis sąveikoje su kažkuo. Naudojant tokias plokštes vienas, reiktų laikyti, kad jų apsaugos lygis yra bent vienu lygiu mažesnis nei deklaruojamas. Kartais tokia informacija būna nurodyta plokštės etiketeje. Su šio tipo plokštėmis dažniausiai susiduria mūsų kariai, nes jos naudojamos tiek senesnio, tiek naujo modelio šarvinėse liemenėse.

Standalone plokštes, kaip jau pats jų pavadinimas sako, galima nešioti vienas be papildomos minkštos šarvuotės. Šio tipo plokštės yra storesnės. Jos labiausiai paplitusios civilinėje rinkoje ir tarp karinių ir teisėsaugos padalinių naudojančių ne standartines šarvines , o mažesnes, ne taip judesius varžančias, plokščių liemenes. Naudojant Standalone tipo plokštes uždengiamas mažesnis kūno plotas. Tai turi savų pliusų ir minusų. Patogesnę plokščių liemenę nešiojantis operatorius mažiau pavargsta, mažiau sukaista ir prireikus stoti į mūšį greičiausiai dar nebus taip išvargęs kaip karys, įsispraudęs į maksimalaus dengimo, dažniausiai per didelę šarvinę liemenę.

SAPI formos, IV+ apsaugos lygio, Standalone tipo plokštė.

Kitas svarbus faktorius renkantis plokštes yra jos lenkimas. Pigesnės plokštės dažnai būna viengubo lenkimo (single curve). Tai reiškia, kad tokia plokštė yra išgaubta horizontalėje. Tai nėra kritinis trūkumas, bet nešiojant tokias plokštes liemenės viršuje tarp plokštės ir kūno susidaro tarpas, kuris nepriduota nei komforto, nei saugumo. Tokio trūkumo neturi dvigubo lenkimo plokštės, kurios ne tik yra išlenktos horizontalėje, bet ir jų viršutinė dalis yra išlenkta vertikalėje. Tokia plokštė atkartoja žmogaus kūno formas ir pilnai priglunda prie kūno.

Dvigubo lenkimo plokštė. Plokštė išlenkta tiek vertikalėje, tiek horizontalėje, kad geriau priglustų prie kūno. Standalone tipo plokštės tikrai ne plonos.

Pati plokštės forma taip pat ne ką mažiau svarbus faktorius. Čia be konkurencijos dominuoja SAPI cut stiliaus plokštės. Plokštė viršuje turi įžambiai nukirstus kampus, o tai leidžia kariui patogiau manipuliuoti ginklu. Rafinuotesni vartotojai renkasi Swimmers cut stiliaus plokštes, kurios turi dar labiau nukirstus viršutinius kampus, taip dar mažiau varžančius judesius. Tuo tarpu stačiakampė plokštės forma jau išeina į istoriją. Tokia forma tikrai nepadeda kariui atlikti savo funkcijų.

Labiausia paplitusios šarvinių plokščių formos.
Paveikslėlio šaltinį sunku atsekti.

Kaip nešioti?

Ne ką mažiau svarbu yra tai, kaip susireguliuojama liemenė ir nešiojamos pačios plokštės. Bendra tendencija – plokštės nešiojamos per žemai. Nesvarbu ar nešiojate išduotą šarvinę ar savo įsigyta plokščių liemenę, balistinės plokštės turi dengti jūsų gyvybiškai svarbius organus.

Plokščių vieta ant kūno ir kokius organus jos dengia. Priekis ir nugara.
Paveikslėlio šaltinį sunku atsekti.

Priekinės plokštės viršus turi būti ties vadinamąja jungo įlanka. Ją lengva apčiuopti ir pamatyti: riboja kaklo apačioje esančią duobę. Užsidėjus liemenę ir stovint tai galima patikrinti tiesiog su pirštu arba pabandyti su smakru pasiekti plokštės viršų. Jei nepasiekiate, vadinasi plokštė yra per žemai.

Priekinė plokštė yra tinkamame aukštyje jei jos viršų galite pasiekti su smakru.

Nugarinė plokštė turėtų būti tokiam pat aukštyje kaip ir priekinė. Tą gali padėti nustatyti jūsų kolega ar tai galite pasidaryti patys. Užsidėjus liemenę nugarinės plokštės viršus turėtų būti per porą pirštų žemiau nuo 7-ojo stuburo slankstelio. Tačiau šis metodas dėl kūno sudėjimo tinka ne visiems.

Priekinė ir nugarinė plokštės viename aukštyje.

Apibendrinimas

Jei jūs nešiojate išduotas apsaugos priemones, jums tereikia pagalvoti apie vieną dalyką. Ar gerame aukštyje stovi jūsų plokštės ir nepatingėti susireguliuoti savo šarvinę liemenę. Mūsų karinių dalinių socialiniuose tinkluose per daug nuotraukų su kariais, kurių liemenės akivaizdžiai net nebandytos susireguliuoti ir matosi, kad plokštės dengia žarnas, o ne širdį. Būčiau būrininkas ar kuopininkas, į PCC/PCI įtraukčiau papildomą punktą – ar kario nešiojamos balistinės plokštės stovi gerame aukštyje.

Visiems kitiems, kurie dėl vienų ar kitų priežasčių nusprendė patys įsigyti balistinės apsaugos priemones, jau reikia atsižvelgti į kur kas daugiau faktorių, o ne vien tik į kainą.

  • Jei plokštė pigi, atkreipkite dėmesį pagal kokį standartą ji buvo testuota. Dažniausiai NIJ 0101.04 standartu testuotos plokštės bus pigesnės, nei NIJ 0101.06. Kartu ir gaunamas apsaugos lygis bus ne vienodas.
  • Dar vienas faktorius nulemiantis kainą – plokštės lenkimas. Viengubo lenkimo plokštės dažniausiai yra kiek pigesnės nei dvigubo.
  • Jei plokštė lengva, greičiausiai ji bus gan žemo apsaugos lygio. IIIA arba III. Tokio apsaugos lygio plokščių pakanka teisėsaugos pareigūnams, tačiau kariui ar žmonėms, norintiems pasiruošti dienai X, reikia ne mažesnio nei IV apsaugos lygio. Tokios apsaugos priemonės sveria kiek daugiau.
  • Tuo pačiu būtina atkreipti dėmesio į plokščių tipą. Jei Standalone, jas drąsiai galima kišti į plokščių liemenes ir pamiršti, bet jei ICW tipo, dar reiks pasiieškoti ir minkštos šarvuotės įdėklų, kurie be abejo irgi kainuoja.